درباره ما

aboutpic

گروه جهادی منادیان رحمت از سال ۱۳۸۸ فعالیت‌های خود را به صورت کاملاً خودجوش و بدون وابستگی به هیچ موسسه دولتی و غیردولتی آغاز کرده است. این گروه که در دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم به ثبت رسیده است، با نگاه دغدغه‌مند و با رفتن به مناطق محروم و در معرض خطر فرقه‌های ضاله و تعامل چهره به چهره با مستضعفین فکری و مادی، به رصد مشکلات و نیاز‌های جامعه در این مناطق پرداخته و با توجه به امکانات و بر اساس اولویت، فعالیت‌های خود را پی می‌گیرد.

اهداف گروه

ـ احیای امر اهل بیت (علیهم السلام) و رساندن محاسن کلام حضرات معصومین (سلام الله علیهم اجمعین) با بهره‌گیری از روش‌های مناسب.

حضرت امام رضا (عليه السلام): خدا بيامرزد كسى را كه امر ما را زنده كند. (راوى حديث گويد: به امام گفتم: چگونه امر شما زنده مى‏شود؟) فرمود: به آموختن علوم ما و تعليم دادن آن به مردمان، چه اگر مردمان از آن تعاليمِ والا كه در سخنان ماست آگاه گردند، پيرو ما خواهند گشت. (عيون أخبار الرضا عليه السلام، ج‏۱، ص۳۰۷)

ـ رسیدگی به ایتام آل محمد ( صلوات الله علیهم) و مستضعفین فکری و فرهنگی.

حضرت امام حسن مجتبی(عليه السلام): برترى كسى كه يتيم آل محمد (صلى الله عليه و آله و سلم) را – كه از (علوم و معارف ) سروران خود جدا شده و در رتبه نادانى جا گرفته است – عهده‌دار گشته – بدين‌گونه كه او را از نادانى بيرون برد و شبهات (و ابهامات ) او را بر طرف سازد – بر كسى كه خوردن و آشاميدن يتيمى را تعهد نموده است همچون برترى آفتاب بر ستاره سهى مى‌باشد. (بحار الأنوار -ط بيروت- ج‏۲، ص ۳)

ـ حضور موثر و هدفمند با رعایت اولویت‌ها در عرصه فرهنگ دینی جامعه شیعی.

ـ ایفای نقش در جبهه مبارزه با تهاجم وسیع فرهنگی و اعتقادی علیه جوانان.

ـ کمک به گسترش فرهنگ نوع‌دوستی و خدمت به مستضعفین و پابرهنگان از طریق دعوت به مشارکت (مالی و غیر مالی) اقشار مختلف جامعه در فعالیت‌های جهادی گروه.

عمده فعالیت های گروه منادیان رحمت در شهرستان محروم قلعه گنج در جنوب استان کرمان می باشد.

علت انتخاب قلعه گنج

شهرستان قلعه گنج در جنوب استان کرمان و در فاصله ۴۵۰ کیلومتری مرکز استان واقع شده است. این شهرستان از شمال به شهرستان کهنوج، از جنوب به شهرستان بشاگرد استان هرمزگان و از شرق به شهرستان ایرانشهر استان سیستان و بلوچستان منتهی می شود.

1

 

شهرستان قلعه گنج دارای بالاترین ضریب محرومیت در استان کرمان است.
وسعت این شهرستان تقریبا به اندازه وسعت استان تهران می باشد. جمعیت این شهرستان حدود ۸۵۰۰۰ نفر است که در حدود ۲۰۰ روستای این شهرستان سکونت دارند و مرکز شهرستان تقریبا خالی از سکنه می باشد و تمام ساختمانهای دولتی در مرکز واقع می باشند. این در حالیست که فاصله بعضی روستاها تا مرکز شهرستان حدود ۱۴۰ کیلومتر می باشد که نبود وسیله نقلیه عمومی، مراجعه به مرکز شهرستان را جهت انجام هرگونه کار اداری بسیار مشکل کرده است تا آنجاییکه بعضی از دانش آموزان به علت نداشتن هزینه سرویس مدرسه (وانت بار) ترک تحصیل می کنند. بعضی از دانش آموزان هم برای رسیدن به مدرسه مسافتهای دو الی سه ساعته را پیاده طی می کنند.
دمای هوا در تابستان به بیش از ۵۰ درجه سانتی گراد می رسد و هشت ماه از سال از کولر گازی استفاده می شود و به علت خشکسالی ۱۵ ساله، بسیاری از نخلستانها و باغ مرکبات خشک شده و سطح آبهای زیرزمینی پایین رفته است.
حدود ۱۵۰۰۰ نفر از مردم شهرستان تحت حمایت دائم کمیته امداد امام خمینی(ره) شهرستان و حدود ۲۷۰۰۰ نفر از آنها تحت عنوان اقشار آسیب پذیر بوده که تحت حمایت دائم کمیته امداد نیستند.

۸۷% جمعیت این شهرستان شیعه و ۱۳% اهل سنت هستند که در مرز این شهرستان با استان سیستان و بلوچستان ساکن هستند. متاسفانه فعالیت جماعت تبلیغ اهل سنت با افکار وهابیت دراین منطقه و دیگر مناطق جنوب کشور در چند سال اخیر روزافزون می باشد. خیلی از اهل سنت که در گذشته رابطه خوبی با شیعیان داشته اند، دیگر آن رابطه خوب را ندارند و حتی برخی از آنها شیعه را مشرک میخوانند. آنها شبهه پراکنی زیادی در منطقه انجام می دهند و فعالیتهای فرهنگی آنها قوی تر از شیعیان می باشد به طوریکه تقریبا تمامی ۱۸۰ مسجد موجود شیعیان در شهرستان فاقد امام جماعت ثابت هستند و مردم بسیاری از مسائل دینی خود را نمی دانند اما اکثر مساجد اهل سنت امام جماعت دارند!
بنابراین اهمیت کار فرهنگی در این مناطق بسیار روشن می باشد.
در ادامه به بخشی از مشکلات معیشتی مردم خوب این شهرستان اشاره می شود:
۱٫ اکثر مردم شهرستان به علت نداشتن سرمایه اولیه جهت کشاورزی بیکار هستند ضمن اینکه محصولات کشاورزی با قیمتی پایینتر از قیمت تولید به فروش میرسند.
۲٫ بسیاری از مردم همچنان در کپر(خانه ساخته شده با حصیر خرما) زندگی می کنند.
۳٫ بسیاری از روستاهای شهرستان آب لوله کشی ندارند و در نتیجه حمام ندارند و از جوی آب و یا آب کشاورزی جهت استحمام استفاده می کنند.
۴٫ بسیاری از خانواده ها همچنان سرویس بهداشتی ندارند و جهت قضای حاجت به بیابان مراجعه می کنند که همین مطلب باعث مشکلات بهداشتی عدیده ای می شود.
۵٫ این شهرستان بیمارستان ندارد و فقط چند پزشک عمومی مستقر هستند و هیچ متخصص و یا دندانپزشک ندارد.
۶٫ متاسفانه برخی دختران شیعه به علت فقر مالی، در قبال دریافت پول با اهل سنت ازدواج می کنند.
۷٫ حدود ۳۰۰۰ کودک زیر ۶ سال سوء تغذیه دارند.
۸٫ تعداد معلمین و مدارس این شهرستان به اندازه کافی نمی باشد.
۹٫ نبود وسیله نقلیه عمومی ایاب و ذهاب را در منطقه بسیار مشکل کرده تا جاییکه بسیاری از اوقات مردم روستا چند ساعت به انتظار یک وسیله نقلیه در کنار جاده می نشینند.
۱۰٫ در کل شهرستان فقط سه بانک وجود دارد و مردم روستا بالاجبار مسافتهای صد کیلومتری و حتی بیشتر را جهت رسیدن به بانک و دریافت یارانه که تنها راه درآمد آنهاست طی می کنند.
۱۱٫ این شهرستان گاز لوله کشی ندارد و روستاهای آن فاقد تلفن ثابت هستند.
۱۲٫ معادن زیادی در شهرستان وجود دارد که می تواند باعث رونق اقتصادی و اشتغال منطقه شود اما هنوز بهره برداری از آنها صورت نگرفته است.

دیدگاهتان را بنویسید